Parafia Opole-Chmielowice | Kościół parafialny
15579
page-template-default,page,page-id-15579,qode-quick-links-1.0,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Kościół parafialny

wejscie„Tutaj wchodzi się, aby kochać Boga, a wychodzi się stąd, aby kochać bliźniego” – głosi napis przed wejściem do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Szkodrze w Albanii. Kościół jest szczególnym miejscem, gdzie ludzie tworzący wspólnotę w Jezusie Chrystusie gromadzą się, aby spotkać Boga w modlitwie, Słowie Bożym i sakramentach (greckie słowo ‚Ecclesia’ oznacza ‚Zgromadzenie’). W Kościele młodsze pokolenia uczą się żywej wiary od pokoleń starszych – również tych, które już odeszły pozostawiwszy po sobie liczne ślady pobożności. Kościół jest Domem Bożym, który zapowiada spełnienie się słów Pisma Świętego na końcu czasów: „Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie „BOGIEM Z NIMI” (Ap 21, 3).

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny Samotrzeciej w Opolu (ówczesna wieś Chmielowice) został zbudowany w latach 1986-1990 według projektu inż. arch. Wilhelma Kika. Konstruktorem był inż. Helmunt Wyzgała a kierownikiem robót inż. Mikołaj Mocia. Konsekracji naszej świątyni dokonał ks. bp Jan Bagiński w dniu 7 października 1990 r., w którym przypadają Święto Matki Bożej Różańcowej i rocznica erygowania parafii w Chmielowicach.

W centralnym miejscu prezbiterium, nad głównym ołtarzem i tabernakulum, znajduje się figurka św. Anny Samotrzeciej oraz wiszący rzeźbiony krzyż. Po lewej stronie prezbiterium zawieszona jest rzeźbiona figura Matki Bożej, poniżej której stoi zabytkowa drewniana chrzcielnica. Po lewej stronie prezbiterium znajduje się również marmurowy ołtarz Miłosierdzia Bożego. Po prawej stronie prezbiterium zawieszona jest rzeźbiona figura św. Józefa, poniżej której stoi pulpit pod ewangeliarz.

Na lewo od prezbiterium znajduje się ołtarz boczny Matki Bożej Fatimskiej, zaś na prawo od prezbiterium ołtarz boczny św. Jana Pawła II. Również z lewej strony prezbiterium ulokowana jest kaplica p.w. Matki Bożej Różańcowej.

W nawach bocznych umieszczono osiem witraży przedstawiających historię życia św. Anny. Obok głównego wejścia umieszczone zostały witraże przedstawiające św. Jadwigę Śląską oraz św. Jacka, zaś nad głównym wejściem witraż upamiętniający obchodzoną w 1995 r. pięćdziesiątą rocznicę obecności figurki św. Anny Samotrzeciej w Chmielowicach.

Nad głównym wejściem znajduje się sygnaturka Vox Domini (Głos Pana), która dzwoni w niedzielę i święta na pięć minut przed rozpoczęciem Mszy św. Przed wejściem stoi krzyż misyjny z datami rocznymi parafialnych. Przy dzwonnicy urządzona została kaplica pogrzebowa oraz toalety. Na dzwonnicy znajdują się trzy dzwony noszące imiona św. Jadwigi (największy pośrodku), Matki Bożej Królowej Różańca Świętego (średni, dzwoni o poranku) oraz św. Norberta (najmniejszy).